I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa pod hasłem „Nowoczesne technologie w służbie ochrony dóbr kultury”.

W dn. 31 maja – 2 czerwca br. odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa pod hasłem „Nowoczesne technologie w służbie ochrony dóbr kultury”, współorganizowany przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa w Krakowie i miasto Gdynia. Celem Kongresu była prezentacja w teorii i praktyce możliwości, jakie dają najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w wielu aspektach szeroko pojętego bezpieczeństwa obiektów materialnego dziedzictwa kultury – od zabezpieczeń technicznych, przez laserowe czyszczenie czy rentgen obiektów zabytkowych po skanowanie 3D obiektów znajdujących się na dnie morskim. Wobec bieżących wydarzeń w Ukrainie część wystąpień zostanie poświęcona doświadczeniom naszych wschodnich sąsiadów w zakresie skuteczności tradycyjnych zabezpieczeń obiektów zabytkowych i zbiorów, stosowania nowych technologii i weryfikacji założeń planów ochrony na wypadek zaistnienia konfliktu zbrojnego.



Konferencja została objęta patronatem honorowym sekretarza stanu w MKiDN Generalnego Konserwatora Zabytków dr. Jarosława Sellina oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka.


Partnerami Kongresu byli m.in.: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, Archiwa Państwowe, Polski Komitet ICOMOS, ICOM Poland, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury, Dom Odbudowy Ukrainy, Polski Komitet Błękitnej Tarczy, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Polskich, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Zamkowe w Malborku, Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Stołeczny Komitet Odbudowy Zabytków Krakowa i Instytut POLONIKA. Sponsorem głównym była firma TELDAT.


Otwarcia konferencji dokonali przedstawiciele współorganizatorów: Rektor-Komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, Prezydent Miasta Gdynia dr Wojciech Szczurek i Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa dr Katarzyna Góralczyk. Zgromadzonych licznie uczestników powitali również przedstawiciele dwóch resortów: Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr inż. Katarzyna Pałubska oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa  Obrony Narodowej Paweł Dycht.

Podczas inauguracji Kongresu nastąpiło uroczyste podpisanie listów intencyjnych dotyczących współpracy Akademii Marynarki Wojennej w obszarze ochrony dóbr kultury w sytuacji szczególnych zagrożeń z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków, Instytutem Bezpieczeństwa Dziedzictwa, Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie, Muzeum Zamkowym w Malborku i Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Po dotychczasowych doświadczeniach (projekt EOG poświęcony wielosektorowym wyzwaniom w zakresie ochrony dóbr kultury w obliczu szczególnych zagrożeń – zob. TUTAJ , Konferencja naukowa pt. „Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych” z 10.06.2022 r. oraz uruchomienie studiów podyplomowych na kierunku Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych)  powyższe porozumienia są kolejnym krokiem na drodze do budowania w naszej Uczelni szerokiego partnerstwa instytucjonalno-merytorycznego w obszarze bezpieczeństwa dziedzictwa kultury.

W otwierającej części dr Radosław Tyślewicz ze Stowarzyszenia Studiów i Analiz Bezpieczeństwa wręczył „Kordierytowe Kompasy” – nagrody za innowacje dla bezpieczeństwa wszystkich. W kategorii OSOBA nagrodę otrzymała dr hab. Marta Szuniewicz-Stępień, prof. AMW (za wieloletni wkład pracy w rozwój kształcenia w obszarze MPHKZ z zakresu ochrony dóbr kultury), w kategorii INSTYTUCJA – dr inż. Katarzyna Pałubska Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (za wkład w rozwój kompetencji w zakresie ochrony dziedzictwa pracowników instytucji podległych i współpracujących z MKiDN) i za PROJEKT – pan Michał Krasucki w wyrazie uznania dla podjętej inicjatywy w zakresie ochrony dziedzictwa w czasie konfliktu zbrojnego „Dom odbudowy Ukrainy”.

Panele konferencyjne były poświęcone m.in.: doświadczeniom Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie w perspektywie wojny na Ukrainie, nowoczesnym formom dokumentacji zabezpieczenia na wypadek fizycznego zniszczenia obiektu, ukraińskiemu dziedzictwu w obliczu rosyjskiej agresji, nowoczesnym technikom w ochronie zabytków, wyzwaniom dla nowych technologii w ochronie dóbr kultury, nowoczesnym technologiom w ochronie morskiego dziedzictwa kultury, cyberprzestrzeni jako potencjalnej szansie lub zagrożeniu dla zabytków, bezpieczeństwu dziedzictwa kulturowego w konfliktach zbrojnych i sytuacjach kryzysowych, ocenie stanu przygotowania zabytków na czas kryzysu, problemom instytucji odpowiedzialnych za ochronę dóbr kultury w obszarze zabezpieczenia zbiorów, zagrożeniom pożarowym dóbr kultury oraz nowym technologiom w ochronie i opiece nad obiektami ruchomymi i nieruchomymi.

Prelekcjom i debatom towarzyszyły warsztaty, pozwalające na bliższe zapoznanie się z funkcjonalnością tytułowych nowoczesnych technologii oraz nowymi rozwiązaniami, w tym m.in. wykorzystania najnowszych rozwiązań teleinformatycznych (JAŚMIN), wirtualnej rzeczywistości (VR), nowoczesnych opakowań, bazie poloników i portalowi internetowemu, kursowi zarządzania ryzykiem dla placówki muzealnej, pogotowiu konserwatorskiemu oraz wykorzystaniu laserów w usuwaniu nawarstwień.


Ostatniego dnia odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i innych służb w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, podczas którego przećwiczono m.in. ewakuację dóbr kultury z obiektu. Całość epizodu praktycznego była na bieżąco komentowana przez mikrofon, zapoznając słuchaczy z zasadami i etapami odpowiednich procedur ratowniczych. Po jego zakończeniu nastąpiło podsumowanie ćwiczeń oraz projekcja filmu pt. „Wymazać naród” (reż. Tomasz Grzywaczewski) poświęconego niszczeniu dziedzictwa kultury Ukrainy podczas toczącego się konfliktu zbrojnego.


Program konferencji

Komunikat Konferencyjny

Zapraszamy do fotorelacji

Szerzej na portalu Fb Kongresu