O STUDIACH
OCHRONA DÓBR KULTURY W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH I KONFLIKTACH ZBROJNYCH
Folder
Studiów
OCHRONA DÓBR KULTURY W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH I KONFLIKTACH ZBROJNYCH
Program
Studiów
Studia zostały utworzone w 2022 roku na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich AMW.
Przedmiotowe studia mają charakter pionierski, interdyscyplinarny i praktyczny oraz hybrydową postać (zajęcia zdalne, zajęcia w Gdyni i Krakowie, podróże studyjne do instytucji branżowych). Uczestnicy biorą udział w warsztatach konserwatorskich doskonalących umiejętności z zakresu zabezpieczenia, pakowania i ewakuacji dóbr kultury, zajęciach ze współpracy cywilno-wojskowej w terenie oraz ćwiczenia z ochrony przeciwpożarowej na poligonie!
Program studiów podyplomowych odpowiada na zidentyfikowane potrzeby rynku w zakresie profesjonalnego przygotowania kadr odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektów zabytkowych i zbiorów do działania na wypadek zaistnienia szczególnych zagrożeń. Obejmuje on treści dotyczące systemu ochrony dziedzictwa kultury, zagrożeń i oceny ryzyka dla dóbr kultury, karnoprawnej ochrony dziedzictwa kultury, regulacji prawnoadministracyjnych, ochrony przeciwpożarowej, planowania i przygotowania ochrony na wypadek zagrożenia, ochrony dóbr kultury w sytuacjach wojennych (od regulacji międzynarodowego prawa humanitarnego, działań podejmowanych w ramach CIMIC po doświadczenia z operacji w Iraku i Afganistanie), konserwacji ratunkowej, technicznych zabezpieczeń dóbr kultury, realizację zadań kryzysowych i obronnych w instytucjach gromadzących dobra kultury, zadania Sił Zbrojnych i służb mundurowych w zakresie ochrony dóbr kultury, działania właściwych służb i inspekcji oraz projektów i programów pomocowych.
Absolwenci studiów będą specjalistami ds. ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych, wyposażeni w kompleksowe kompetencje zawodowe, przygotowani do profesjonalnego działania w przypisanym obszarze zadaniowym. Dzięki zdobytym umiejętnościom, odpowiednim narzędziom i udoskonalonym warsztacie pracy będą w stanie w szczególności do sprostania wielosektorowym wyzwaniom w zakresie ochrony obiektów dziedzictwa kultury w obliczu szczególnych zagrożeń.

Rekrutacja
EDYCJA SPECJALNA_NIKZ_2023
Pilotażowa edycja studiów podyplomowych na kierunku Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych została przeprowadzona w okresie od kwietnia do grudnia 2023 r. w oparciu o umowę między Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni a Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków (NIKZ). Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwa była realizacja projektu zakładającego przeszkolenie pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków, zapewniające doskonalenie wiedzy i umiejętności osób odpowiedzialnych w poszczególnych województwach m. in. za planowanie i przygotowywanie ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny. Inauguracja studiów miała miejsce 1 kwietnia 2023 r. w gmachu Biblioteki Głównej AMW, gdzie uczestników powitali: dr Katrzyna Pałubska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN (dzięki połączeniu zdalnemu), kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek, prof. AMW – Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich oraz w imieniu Dyrektora NIKZ dr. Michała Laszczkowskiego – p. Anna Bartosiak, kierowniczka Wydziału Współpracy Instytucjonalnej i Badań NIKZ.
Zajęcia odbywały się w formie zdalnej i stacjonarnej w AMW w Gdyni oraz jeden zjazd w Krakowie. W gronie wykładowców tej edycji studiów znaleźli się: prof. dr hab. Piotr Dobosz (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Wojciech Kowalski (Uniwersytet Opolski), prof. dr hab. Kamil Zeidler (Uniwersytet Gdański), dr hab. Hanna Schreiber (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Elżbieta Szmit-Naud (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr hab. Marta Szuniewicz-Stępień, prof. AMW (Akademia Marynarki Wojennej), dr Paweł Boliński (ASP w Krakowie), dr Robert Domżał (Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku), dr Katarzyna Góralczyk (Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa), dr Małgorzata Węgrzak (Uniwersytet Gdański), dr Jolanta Mikołajczyk (Uniwersytet Jagielloński), mł. bryg. dr Artur Luzar (Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie), dr Radosław Tyślewicz (Akademia Marynarki Wojennej), podkom. Anna Skaldawska (Krajowa Administracja Skarbowa), st. bryg. w st. spoczynku mgr. inż. poż. Krzysztof T. Kociołek (Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa), mgr Robert Wojtas (Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa), mgr Marcin Sabaciński (Narodowy Instytut Dziedzictwa), mgr Mirosław Olbryś (Muzeum Narodowe w Warszawie), mgr Anna Czajka (Archiwa Państwowe).
Szerzej o zrealizowanych studiach w aktualnościach: